Automatyczne osłony balkonowe

Dodał , 5 marca, o 06 : 25 AM Drukuj

Automatyczne osłony balkonowe

Osłony balkonowe mogą mieć różne postacie. Zaliczymy do nich różnego rodzaju parasole przeciwsłoneczne, płyty drewniane, kratownice itd. Najciekawszą formą takich osłon są jednak automatyczne osłony balkonów. W poniższym artykule napiszemy na ich temat kilka zdań.

Osłona balkonu – po co ją automatyzować?

Pytanie zadane w śródtytule jest na pozór banalne. Odpowiedź jest oczywista – po to, by zaoszczędzić sobie czasu i pracy. Niemniej, systemy automatyczne mają to do siebie że „trzeba za nie myśleć”. Pojawienie się drobnej przeszkody, utrudnienia czy innego, nieprzewidzianego wcześniej elementu może doprowadzić do uszkodzenia systemu automatycznego. Na te, oraz inne wątpliwości postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Różne stopnie automatyzacji osłon balkonów.

Osłony balkonów można zautomatyzować na wiele sposobów. Systemy te, są pod tym względem bardzo zróżnicowane a nowoczesna elektronika umożliwia dowolną modyfikację urządzenia.

 1. Z automatyzacją mamy już wtedy do czynienia, gdy za pomocą przycisku (a nie ręcznie) możemy daną osłonę zamykać i otwierać. Dotyczy to głównie markiz, aczkolwiek inne osłony balkonów również można do tego standardu dostosować. Wystarczy tylko odpowiedni zestaw elektrycznych siłowników, mechanizmy krańcowe i doprowadzone napięcie.
 2. Wspomniany układ można rozszerzyć na przykład o ogranicznik obciążenia. Załóżmy, że system dąży „za wszelką cenę” do otwarcia danej osłony. W pewnym momencie natrafia ona jednak na opór, który może być wywołany różnego rodzaju przeszkodami. Co wtedy? Prąd płynący przez obwód zasilający zwiększa się i tym samym zaczynają działać przełączniki, które w tym przypadku zmieniają kierunek płynącego prądu i zamykają osłonę. Proste? W ten sposób, unikamy przepalenia obwodu i zniszczenia osłony.
 3. Do całego układu, można też dodać różnego rodzaju czujniki (na przykład wiatru czy deszczu) w ten sposób, osłona balkonu będzie się zwijać/rozwijać, w zależności od tego jak ją zaprogramujemy. W efekcie nie uszkodzimy ani sterownika ani samej osłony.
 4. Sterowniki odpowiedzialne za automatyczną pracę układu możemy instalować nie tylko w nowych zestawach, ale też – w tych istniejących już jakiś czas temu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nasza stara osłona balkonowa składająca się z na przykład markizy, została w taki układ wyposażona. Choć jak wiadomo – zautomatyzowanie całego układu będzie nas kosztowało trochę pracy.
 5. W nowoczesnych układach automatyzacji, zamykanie i otwieranie osłon balkonowych jest możliwe za pomocą pilota. Co więcej, w ten sposób nie tylko możemy sterować tą jedną, wspomnianą osłoną, ale też – szeregiem innych, automatycznych zastosowań w naszym domu. Przykład? Nic tak nie budzi do życia jak widok słońca nad ranem. Dlaczego więc na przykład w sypialni nie zaopatrzyć się w takie rozwiązania?
 6. Sam mechanizm osłony to nie wszystko – liczy się też jej kolor. Nie wystarczy, że zamontujemy osłonę i zautomatyzujemy ją. Konieczne również będzie dopasowanie jej barwy i przejrzystości do zastosowania. Jeśli więc zależy nam na delikatnym osłabieniu padającego na nasz balkon światła, możemy zdecydować się na jasne i przeźroczyste osłony balkonów. Jeśli zaś zależy nam na większym zaciemnieniu, konieczny staje się zakup osłon mniej przejrzystych i dodatkowo będących w ciemniejszych kolorach.
 7. Każda osłona balkonu musi przed zakupem zostać odpowiednio zmierzona. Chodzi rzecz jasna o jej szerokość i głębokość ale też… wysokość montażu. W głównej mierze, to od wysokości montowanej osłony automatycznej zależy jej kąt nachylenia. Warto więc tą sprawę poważnie przemyśleć.
 8. Barwę i przejrzystość osłony. Osłona balkonu musi być również odpowiednio dobrana pod względem swojej charakterystyki. Była o tym zresztą mowa powyżej. Z reguły zaleca się, by jaśniejsze osłony były przeznaczone do ochrony przed słońcem Kotary zbyt grube i ciemne będą szybko się nagrzewały.
 9. Odpowiedni system sterujący. Warto przemyśleć, czy obecność układu automatycznego jest konieczna. Jeśli tak, to pewnie pojawi się pytanie jaki ma być to układ. Warto wybierać sterowniki, które oferują automatyczny powrót do poprzedniego stanu osłony w przypadku gdy natrafi ona na jakieś konkretne przeszkody. Powinniśmy również przemyśleć, czy poszukujemy rozwiązania na pilot (ryzyko nałożenia na siebie częstotliwości fal elektromagnetycznych) czy też na włącznik. Dobrze będzie, jeśli przed zakupem przewidzimy również wytrzymałość samego układu, jego odporność na wilgotność (najlepiej wysokie IP) i tak dalej.

Co dodatkowo powinniśmy wiedzieć o układach automatyzacji osłon balkonowych?

Co warto uwzględnić wybierając automatyczne osłony balkonowe?

Podsumowując, automatyczne układy sterujące pracą zasłon na balkony to rozwiązania niezwykle przydatne i funkcjonalne. Niestety, mają one dwie podstawowe wady – zawodność i stosunkowo wysoką cenę. Jeśli jednak cenimy sobie wygodę, wydajność i przede wszystkim szybkość działania, warto zdecydować się na automatyzację sterowania osłonami balkonowymi. Możemy wtedy szybko dopasować się do konkretnych warunków pogodowych i nie grozi nam konieczność ręcznego zamykania i otwierania osłony w zależności od warunków.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca meble na balkon oraz osłony balkonowe: http://ogrodolandia.pl/oslony-balkonowe

Redakcja

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Dodaj do ulubionych
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • Mój biznes
 • PDF

Teksty Firmy Promowane Produkcyjne Usługowe Artykuły

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Nasi Partnerzy