Taras i balkon Twoim lekarstwem.

Dodał , 11 października, o 00 : 18 AM Drukuj

Taras i balkon Twoim lekarstwem.

Czy wiesz, że przebywanie wśród zieleni korzystnie wpływa na nasz organizm? Tak, udowodniono to naukowo. Zmniejsza się w nas poziom stresu, zmęczenia, a nawet stwierdzono w latach 80, że zieleń pomaga zwalczać ból. Życie w dzisiejszych czasach jest bardzo ciężka, bowiem codziennie jesteśmy narażeni na dużą dawkę stresu, stajemy się mniej odporni, popadamy w depresję, częściej chorujemy. Dlatego chcę przekazać jak korzystny wpływ może mieć i ma otaczająca nas zieleń. Zminimalizujemy stres dnia codziennego, nastawimy się pozytywnie na dalsze działanie, nabierzemy odporności i zminimalizujemy ból. Wyciszymy się. Jeśli z jakichś względów nie mamy przydomowego ogrodu, nie ma w pobliżu miejsca zamieszkania parku, lasu, terenów zielonych, jest na to sposób. Doskonałym wyjściem jest zaaranżowanie nawet małej przestrzeni, jaką jest taras czy balkon.

Na chwilę obecną mamy bardzo szeroki wybór roślin, doniczek, ozdób. Wszystko to, dobrane w odpowiednie kompozycje pozwoli na stworzenie czegoś naszego, indywidualnego. Z pewnością wpłynie to na nasze lepsze samopoczucie.
Przygotujmy się do tego zadania także od strony teoretycznej. W jakich pojemnikach, donicach, oraz w jakim stopniu nasłonecznienia mogą wybrane gatunki rosnąć. Tak by cieszyły oko, a nie sprawiały smutek ze względu na choroby i marny wzrost. Znaczenie także ma położenie geograficzne.

Strona południowa

Jest to strona najbardziej nasłoneczniona. Musimy uważać, ponieważ tu bardzo szybko nagrzewają się donice, i równie szybko wysycha podłoże roślin. Zimą natomiast obserwujemy duże skoki temperatury pomiędzy dniem i nocą. Musimy wziąć pod uwagę, które rośliny są zwolennikami słońca, a wybór mamy ogromny.

Jak dobrać rośliny na południowo-zachodnie strony?

Najpopularniejsze gatunki to pelargonie, są odporne na susze i kwitną obficie przy doskonale oświetlonym miejscu. Petunie, surfinie, begonie. Natomiast z roślin jednorocznych, ale długo kwitnących polecić można aksamitkę oraz nasturcje.

Strona zachodnia

Balkon skierowany na stronę zachodnią charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem do późnych godzin popołudniowych. Można przypisać tu podobne gatunki jak do strony południowej. Czyli rośliny, które lubią słońce, i równie dobrze tolerują suszę. Musimy wziąć jednak pod uwagę wiatr, który wieje często na zachodnich balkonach, wiec rośliny powinny być zwarte i mocne.

Strona wschodnia

Wschodniej wystawie balkonu słońce dostarczane jest od rana do południa. Po południu słońce jest już bardziej przygaszone w tym miejscu. Łagodnie świeci na rośliny. Strona ta przyjazna jest roślinom praktycznie przez cały rok. Jednak zima musimy pamiętać o nakrywaniu roślin, by chronić je przed zimnym wiatrem. W miejscu tym, możemy posadzić rośliny wieloletnie, odporne na przymrozki, oraz kwiaty lubiące zacienione miejsca.

Strona północna

Idealne miejsce dla kwiatów cieniolubnych. W to miejsce słońce zagląda wczesnym rankiem i późnym popołudniem. W ciągu dnia światło na tej stronę jest równomierne i rozproszone, zatem temperatura jest w miarę wyrównana. Nie występuje tutaj obawa o przypalenie i przegrzanie roślin. Dobrym pomysłem jest zasadzenie w tym miejscu kwiatów przykładowo takich jak:

 • Begonia
 • Bluszcz pospolity
 • Fuksja
 • Niezapominajka
 • Stokrotka
 • Pierwiosnki
 • Sadzenie roślin

Jak wcześniej wspomniano, dziś wybór doniczek, kuwet, pojemników d sadzenia roślin jest ogromny. Tylko od naszego gustu i preferencji zależy, w czym będą rosnąć. Jednak pod uwagę należy wziąć bardzo ważna rzecz, jaka jest rozmiar pojemników. Zbyt małe doniczki uniemożliwiają rozwój korzeni. Natomiast wybranie zbyt dużej doniczki spowoduje większy rozwój korzeni kosztem górnej części rośliny. Wszystko zależy od rodzaju rośliny, jakie preferuje warunki. Przykładem jest fiołek afrykański, który naturalnie rośnie w dużym zagęszczeniu. Potrzebuje on, więc ciasnej doniczki. Jeśli będzie miał zbyt dużo miejsca zmarnieje w oczach.

W wysokich doniczkach dobrze będą czuły się palmy, natomiast w płaskich kaktusy, oraz rośliny stepowe. Zależy to od kształtów korzeni tych roślin.
Z reguły rośliny dobrze tolerują materiały, z jakich wykonane są doniczki. Jedyną rośliną, jaką trzeba tutaj wyróżnić są storczyki. Potrzebują doniczek przezroczystych, aby korzenie miały dostęp do światła.

Nawadnianie oraz odpływ wody

Wydawać by się mogło, się podlewanie kwiatów jest prosta czynnością. Niestety bardzo mylne stwierdzenie. Bardzo łatwo jest kwiaty przelać, co spowoduje gnicie korzeni oraz choroby grzybowe. Oraz można doprowadzić do przesuszenia roślin. Warto, zatem pomyśleć o doborze doniczki, które odprowadzają nadmiar wody, lub takie ze specjalnym systemem nawadniania.

Walory estetyczne

Biorąc pod uwagę efekty wizualne naszego tarasu lub balkonu, musimy skupić się by wszystkie elementy układały się w jedna spójną całość. Dobierajmy doniczki podobne pod kątem materiałów, z jakich są wykonane. Rozmiarów, kształtów, oraz kolorów. Nie popadajmy w chaos, chodzi tu, bowiem o nasze samopoczucie, komfort i odpoczynek.

Rodzaje doniczek

Ceramiczna – Ciężkie, pięknie zdobione, malowane. Chronią korzenie roślin latem przed przegrzaniem, zima przed przemarznięciem. Pozwalają oddychać podziemnej części rośliny.

Metalowa – Wytrzymała, doskonała jednak do pomieszczeń. Na dworze zbyt szybko nagrzewa się od słońca, oraz znacznie ochładza przy niższych temperaturach.

Plastikowe – najpopularniejsze, lekkie, dostępne w wielu kolorach i kształtach, niekiedy mało estetyczne i słabej jakości.

Drewniane – Piękne, naturalne. Dobrze zaimpregnowane i zabezpieczone będą izolowały rośliny przed warunkami atmosferycznymi.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. donice ogrodowe: http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Dodaj do ulubionych
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • Mój biznes
 • PDF

Teksty Firmy Usługowe Artykuły

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Nasi Partnerzy