Śląscy kierowcy jednymi z najczęściej ubezpieczających auta online

Dodał , 13 lutego, o 00 : 50 AM Drukuj

Śląscy kierowcy jednymi z najczęściej ubezpieczających auta online

W 2014 r. mieszkańcy Śląska zdecydowanie częściej niż pozostali polscy kierowcy dokonywali zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych przez internet, a na przeprowadzenie transakcji potrzebowali średnio mniej niż kwadrans. Jak woj. śląskie wypada na tle innych regionów kraju?

Według statystyk Liberty Ubezpieczenia, w zeszłym roku mieszkańcy Śląska częściej niż kierowcy ze zdecydowanej większości województw decydowali się na kupno polis OC i AC w sieci. Ta metoda była popularniejsza tylko wśród właścicieli samochodów z woj. mazowieckiego. Średni czas potrzebny Polakom na uzupełnienie wszystkich danych i zakończenie transakcji wyniósł w 2014 roku nieco powyżej 14 minut. Najszybsi pod tym względem byli kierowcy z woj. warmińsko-mazurskiego (niecałe 11 minut), a najwolniejsi mieszkańcy woj. lubuskiego (niemal 21 minut). Ślązacy ubezpieczali samochody w sieci w czasie prawie identycznym z krajową średnią – 14,5 minuty.

W woj. śląskim zakup wyłącznie obowiązkowego OC zajmuje przeciętnie ok. 13 minut, czyli o 3 mniej niż pakietu złożonego z OC oraz AC. Co ciekawe, najszybszym kierowcom udawało się ubezpieczyć swój samochód w zaledwie 5 minut. Czas przeznaczany na zakup polisy w internecie skraca się, gdy wiadomo, jaką dokładnie ochronę ma się zamiar kupić oraz gdy ma się pod ręką wszystkie niezbędne dokumenty, m.in. dowód rejestracyjny i prawo jazdy – mówi Justyna Kowalczyk, kierownik ds. sprzedaży internetowej w Liberty Ubezpieczenia.

Kto ubezpiecza samochody w sieci?

Na zakup ubezpieczenia komunikacyjnego w internecie w 2014 roku najczęściej decydowały się osoby w wieku 31-35 lat (17% wszystkich transakcji), następnie w przedziale wiekowym 36-40 lat (15%) oraz 26-30 lat (12%). Te statystyki pokrywają się z sytuacją w woj. śląskim, gdzie 16,5% ubezpieczających auta w sieci stanowili w ub.r. kierowcy w wieku 31-35 lat, 15,5% to właściciele samochodów w grupie wiekowej 36-40 lat, a 12,5% polis kupiły przed rokiem osoby z przedziału 26-30 lat.

Struktura wiekowa kierowców ubezpieczających swoje samochody online pokrywa się z grupami wiekowymi uznawanymi za najczęściej i w najszerszym zakresie korzystające z internetu. Te osoby decydują się na wybór polis OC i AC w sieci, ponieważ nie boją się dokonywać transakcji na odległość, a także odpowiada im całodobowa dostępność produktów, oszczędność czasu oraz brak konieczności odbycia osobistego spotkania  z doradcą – wyjaśnia Justyna Kowalczyk.

Ubezpieczenia online w Polsce

Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) internetowym kanałem kupowanych jest w Polsce kilka milionów ubezpieczeń rocznie, przeważnie komunikacyjnych, czyli OC oraz autocasco. Możliwość zakupu polis przez internet istnieje w Polsce od 12 lat – w tym czasie rynek dynamicznie rósł, by w ostatnich dwóch latach ustabilizować się. Wciąż jednak daleko mu do poziomu Wielkiej Brytanii, gdzie na odległość zawieranych jest aż 30% wszystkich ubezpieczeń.

Nie przez przypadek w naszym kraju przez internet kupowane są przede wszystkim ubezpieczenia komunikacyjne. Polacy o tych produktach wiedzą więcej niż o innych ubezpieczeniach, a to daje im poczucie samodzielności i ośmiela do zakupu ochrony z pominięciem wizyty u agenta. To pozwala też oszczędzić, bo polisy kupowane przez internet są średnio od kilku do kilkunastu procent tańsze niż u sprzedawcy, choć ich zakres jest ten sam – dodaje Justyna Kowalczyk.

5 kroków, dzięki którym sprawnie ubezpieczysz auto w internecie:

 • zastanów się, jakie ubezpieczenie jest Ci potrzebne – OC, AC czy może wersja premium, która rozbudowana jest o takie elementy jak np. pomoc w przypadku braku paliwa na drodze,
 • zawczasu spisz przebieg auta, o który na pewno zapyta Cię ubezpieczyciel,
 • miej pod ręką dowód rejestracyjny i prawo jazdy – potrzebne będą takie dane jak np. numer nadwozia auta, czy rok uzyskania prawa jazdy,
 • przemyśl, czy są jakieś elementy, które chcesz ubezpieczyć dodatkowo (np. radio lub fotelik dla dziecka),
 • jeśli kontynuujesz ubezpieczenie, sprawdź od ilu lat posiadasz ochronę i jaka przysługuje Ci zniżka za bezszkodową jazdę.

jak polacy ubezpieczają samochody

Czy wiesz, że…

…zdaniem międzynarodowej agencji We Are Social w 2014 roku już 25,7 mln Polaków miało dostęp do internetu. To oznacza, że z komputerów podłączonych do sieci korzystało 67% obywateli – o 3% więcej niż rok wcześniej. Krajowy odsetek pokrywa się z danymi z  woj. śląskiego, w którym, jak wynika z zeszłorocznej Diagnozy Społecznej, nieco ponad 67% gospodarstw domowych jest podłączonych do internetu – to ósmy pod tym względem polski region. Wraz ze wzrostem liczby internautów wydłuża się czas, który spędzamy w internecie – w 2014 o 20 minut do 46 godzin i 40 minut tygodniowo. Okazuje się, że ta, wydawałoby się, niewielka różnica wystarcza mieszkańcom Śląska na dokonanie zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego przez internet.

fot. flickr.com

Redakcja

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Dodaj do ulubionych
 • Wykop
 • email
 • Blogger.com
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • Mój biznes
 • PDF

Teksty Promowane , , ,

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Nasi Partnerzy